Změny v platbě daně z převodu nemovitostí

Chystáte se k nákupu nemovitosti? V tom případě pro Vás máme špatnou zprávu – s největší pravděpodobností od začátku příštího roku budete plátcem daně z převodu nemovitostí právě vy.

Schválení ve Sněmovně až napodruhé

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek předložil Sněmovně návrh na tuto novelu, Sněmovna jej ovšem odmítla. Při novém projednávání byl však návrh schválen a tím pádem se chystá na posouzení do Senátu. Nejvíce schválení novely pomohla zdrženlivost některých sociálních demokratů, kteří tím zvýšili potřebné procento pro odsouhlasení novely.

K čemu změna povede

Momentálně je plátcem daně z převodu nemovitosti zásadně prodávající, Ministerstvu financí se ale nelíbí, že kupující v dnešní době nemá jistotu, zda daň stejně nebude muset jako ručitel zaplatit on sám, pokud tak neučiní prodejce – je totiž zodpovědný za to, aby byla daň odvedena. Změna plátce daně by měla přinést pozitivní výsledky v oblasti placení daně i jejího případného vymáhání na dlužníkovi.

Přečtěte si také:  Rychlé - snadné - dostupné: to jsou online mikro-půjčky

Lidé jsou vůči novele zbytečně skeptičtí

Změna by ovšem neměla přinést změnu sazby daně, jak se někteří lidé domnívají. Exministr financí Miroslav Kalousek prohlásil, že zvyšování daně by s sebou tato novela rozhodně přinést neměla, naopak tvrdí, že by mělo dojít k opaku – ke snížení daňové sazby, což by samozřejmě vedlo ke spokojenosti široké veřejnosti. Kalousek se domnívá, že se tímto způsobem jednoduše odstraní případy, ve kterých není možno se ručení v případě potřeby řádně domáhat.

Hlavní změny

Kromě změny plátce daně z převodu nemovitosti by novela zákona měla přinést úlevu od povinnosti pořizování znaleckých posudků ceny staveb určených k bydlení a rekreaci. Daň se vypočítá ze tří čtvrtin ceny obvyklé pro nemovitosti v dané oblasti. S tím ale kupující – nově plátce daně nemusí souhlasit a může si nechat udělat vlastní posudek.

Přečtěte si také:  Nejlepší finanční produkty na jednom místě