Půjčky nezvládá splácet každý osmý Čech

Půjčky nezvládá splácet každý osmý Čech
Půjčky nezvládá splácet každý osmý Čech

Do tíživé finanční situace, která vyžaduje operativní řešení, se již nejednou dostal asi každý z nás. Někdo sáhl po starších úsporách, někdo požádal o pomoc nejbližší rodinu nebo přátelé. Rok od roku však stoupá počet těch, kteří místo úspor sáhnou raději po půjčce. Důvod je celkem prostý – žádné úspory totiž nevlastní. I když objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů každým rokem roste, nárůst těch, kteří svým závazkům nejsou schopni dostát, je v letošním roce rekordní. Na pravidelné splácení půjčky, hypotéky nebo úvěru dnes již nemá každý osmý Čech. Tato skutečnost vyplývá z nejnovějších průzkumů společnosti Cetelem.

Přečtěte si také:  Půjčky v Praze

Proč nesplácíme?

Nejčastěji uzavíraný úvěr se pohybuje kolem sta tisíc korun. Spotřebitelé si jej sjednávají na dobu 58 měsíců. Když pak jednomu z partnerů vypadne stálý příjem z důvodu nemoci nebo dlouhodobé rekonvalescence, na splátky zkrátka nezbývá. Domácnost má většinou více půjček, leasingů a hypoték. Jako první se však rozhodne nesplácet krátkodobý úvěr a doufá, že jeden, či dva měsíce jim budou společností prominuty. To se však spotřebitelé často pletou. Touto nezodpovědností se totiž mohou snadno dostat do registru dlužníků, který v současné době obsahuje něco, přes 900 tisíc záznamů (Víte, že můžete získat půjčku i se záznamem v registru? Čtěte dále).

Přečtěte si také:  Půjčka pro začínající podnikatele do 500 000 Kč

Jaké se nabízí řešení?

Způsobů řešení této nepříjemné finanční situace je poměrně dost. Buďto požádat o nějakou finanční injekci rodinu nebo dobré přátelé nebo si sehnat práci na zkrácený úvazek. Pokud se vaše dluhy nepohybují v řádech několika tisíců, ale jedná se o statisícové objemy, řešením může být osobní bankrot, který je pro mnohé poslední nadějí. Na osobní bankrot však nedosáhne každý a podmínky pro jeho vyhlášení jsou poměrně přísné.